Co warto zwiedzić na Suwalszczyźnie?

Suwalszczyzna to malowniczy region w północno-wschodniej Polsce. Położony w pobliżu granicy z Litwą jest znany ze swojej pięknej przyrody, jezior, lasów i unikalnych walorów przyrodniczych.

Nasze noclegi na Suwalszczyźnie stanowią doskonałą bazę wypadową do poznawania regionu.

  • Pokamedulski Klasztor w Wigrach – położony na półwyspie otoczonym przez jezioro Wigry stanowi dzisiaj najbardziej popularne miejsce turystyczne na Suwalszczyźnie.
  • Wigierski Park Narodowy – zobacz
  • Suwalski Park Krajobrazowy zobacz
  • Jezioro Wigry
  • Wigierska Kolejka Wąskotorowa w Płocicznie – trasa kolejki wąskotorowej po Wigierskim Parku Narodowym i Puszczy Augustowskiej. Kolejka kursuje na trasie o długości około 16 km, prowadzącej przez malownicze tereny.
  • Jezioro Hańcza –  Jest to najgłębsze jezioro w Polsce, otoczone malowniczymi wzgórzami i lasami. Można tu plażować na ogólnodostępnej plaży, pływać kajakami, nurkować.
  • Suwałki – największe miasto w regionie. Warto zobaczyć: Muzeum Okręgowe, Muzeum im. Marii Konopnickiej, szlak krasnoludków, Konkatedra św. Aleksandra w Suwałkach, mural – Reksio, Galeria Jednego Obrazu, Bulwary nad Czarną Hańczą i Zalew Arkadia, Park Konstytucji 3 Maja z zegarem słonecznym, największy termometr Pogodne Suwałki.
  • Sejny – Bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny a w niej rzeźba Matki Boskiej Sejneńskiej słynącej z łask. Podominikański Klasztor, Synagoga, Muzeum Kresów.
  • Dwór Miłosza w Krasnogrudzie – miejscowość Krasnogruda nad jeziorem Hołny położona tuż przy polsko-litewskiej granicy. Miejsce, którym w dzieciństwie rozkoszował się Czesław Miłosz. Dzisiaj Krasnogruda przyjmuje wielu turystów i gości. Tutaj prowadzone są warsztaty oraz spotkania poetyckie.
  • Jezioro Gaładuś – Drugie pod względem wielkości jezioro Suwalszczyzny, położone na granicy polsko-litewskiej. Warto objechać jezioro rowerem i podziwiać widoki z malowniczych wzgórz.
  • Giby – pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej.
  • Puńsk – miejscowość zamieszkała w większości przez Litwinów. Mieści się tu skansen. W Puńsku warto spróbować specjałów kuchni litewskiej (kartacze, bliny litewskie, kiszka ziemniaczana).
  • Osada Jaćwiesko – Pruska w Oszkinach – jest to kamienno- drewniany kompleks ukazujący dawny gród Jaćwingów – Bałtów.
  • Sanktuarium w Studzienicznej – położona na wyspie kaplica ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej, przyciąga licznych pielgrzymów.
  • Kanał Augustowski – jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych. Został wybudowany w latach 1823- 1839 wg projektu generała Ignacego Prądzyńskiego. Ma 80 km po stronie polskiej oraz 23 km na Białorusi. Na kanale znajduje się 18 śluz (jedna graniczna, 3 po stornie białoruskiej, 14 po stronie polskiej). Śluzy na Kanale Augustowskim:  Dębowo, Sosnowo, Borki, Białobrzegi, Augustów, Przewięź, Swoboda, Gorczyca, Paniewo (jedyna dwukomorowa śluza na Kanale Augustowskim), Perkuć,  Mikaszówka,  Sosnówek, Tartak,  Kudrynki,  Kurzyniec, Wołkuszek, Dąbrówka i  Niemnowo. Śluzy i Kanał Augustowski możemy przepłynąć podczas rejsów statkiem z Augustowa i podczas spływów kajakowych. Wzdłuż Kanału Augustowskiego przebiega również szlak rowerowy Green Velo, czarny szlak i czerwony – Podlaski Szlak Bociani.
  • Augustów – malownicze miasto położone wśród jezior. Warto wybrać się na spacer wzdł↓ż rzeki Netta, zwiedzić Muzeum Kanału Augustowskiego, czy wybrać się na rejs statkiem po augustowskich jeziorach.
  • Spływy kajakowe – popularną aktywną formą wypoczynku na Suwalszczyźnie stanowią spływy kajakowe Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim oraz rzeką Rospudą. Polecamy również mniej popularne szlaki kajakowe, spływy rzeką Szeszupą lub rzeką Marychą.
  • Uroczysko Święte Miejsce – miejsce to jest nazywane świętym, dlatego że historia tego miejsca ma powiązanie z cudami, objawieniem się Najświętszej Marii Panny. Mieści się tu mała drewniana kapliczka z 1990 r., drewniany świątek oraz kamienne i drewniane krzyże.
  • Ruiny Pałacu Paca w Dowspudzie – jest to pozostałość po dwukondygnacyjnym neogotyckim pałacu, który został wybudowany w latach 1820-1827, dzięki staraniom Ludwika Michała Paca. Ludwik Michał Pac był generałem Wojsk napoleońskich i polskich. Niestety zachował się do tej pory tylko arkadowy portyk i wieżyczka. W odrestaurowanym jednym z obiektów można przyjrzeć się makiecie tego niezwykłego pałacu oraz zasięgnąć wiadomości odnośnie postawy i działalności Ludwika Michała Paca.
  • Bunkry (schrony bojowe z czasów II wojny światowej) – schrony wchodzą w skład ufortyfikowanej poniemieckiej linii obronnej z czasów II Wojny światowej. Jest to część szlaku Fortyfikacji Pozycji Granicznej. W Raczkach znajduje się 9 zachowanych schronów, 13 w Bakałarzewie oraz 3 w Filipowie. W Bakałarzewie mieści się Skansen Fortyfikacji Prus Wschodnich.
  • Szlak Rowerowy Green Velo – przebiegający przez 4 województwa popularny i malowniczy szlak rowerowy. Na naszym terenie przebiega przez najpiękniejsze tereny Suwalszczyzny. Dzieli się na mniejsze szlaki, które biegną przez najładniejsze punkty w regionie: Królestwo Rowerowe Suwalszczyzny i Królestwo Rowerowe Puszczy Augustowskiej.
  • Wosir Szelment – To nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny znajduje się on zaledwie 15 km od Suwałk, na pograniczu gmin Jeleniewo i Szypliszki bezpośrednio nad jeziorem Szelment Wielki. Mieści się tu wyciąg nart wodnych, restauracja, strzeżona plaża i kąpielisko, park wodny dla dzieci, ścianka wspinaczkowa. Na Górze Jesionowej mieszczą się stoki narciarskie.
  • Bolcie – Trójstyk Granic Wisztyniec. W tej miejscowości znajduje się trójstyk granic: polskiej, litewskiej i rosyjskiej. Jest to miejsce niedaleko Wiżajn nazywanych polskim biegunem zimna.
  • Wiadukty w Stańczykach – położone na Mazurach Garbatych. Będąc jednak na Suwalszczyźnie warto zobaczyć te niesamowite mosty. Mosty w Stańczykach są najwyższymi mostami kolejowymi i jednymi z najwyższych w Polsce o konstrukcji z żelbetu i licznych łukach. Długość – 200m i wysokość 36m. Architektura danego obiektu charakteryzuje się dokładnymi proporcjami a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard (nazwa pochodzi z j. francuskiego). Znane są również pod nazwą akwedukty Puszczy Rominckiej. Dane miejsce budzi wiele emocji wśród zwiedzających, jest ono spektakularne i nietypowe z niesamowitym widokiem z ogromnej wysokości. W Stańczykach znajduje się również wieża widokowa z widokiem na mosty oraz jezioro. Będąc w Stańczykach warto również obejrzeć kolejne mosty znajdujące się niedaleko Stańczyk w Kiepojciach i Botkunach.
  • Punkty widokowe – na Dolinę Szeszupy na Górze Rowelskiej oraz wieża widokowa w Baranowie koło Rutki-Tartak.
  • Cmentarzysko Jaćwingów w Szwajcarii.
  • Wycieczka do Wilna i Trok – w sezonie wakacyjnym odbywają się jednodniowe wycieczki autokarowe na Litwę.