Atrakcje turystyczne w Wigierskim Parku Narodowym

WIGIERSKI PARK NARODOWY to jeden z największych parków narodowych w Polsce. Najcenniejszymi elementami przyrodniczymi parku są ekosystemy wodne, a wśród nich największe Jezioro Wigry oraz najdłuższa rzeka na Suwalszczyźnie, która stanowi najpopularniejszy szlak kajakowy – Czarna Hańcza. Rozległe obszary leśne, na których dominują sosny i świerki, przedstawiają typ lasu charakterystycznego dla Puszczy Augustowskiej.

Do uprawiania turystyki wodnej udostępnione jest w Wigierskim Parku Narodowym 8 jezior (Wigry, Pierty, Leszczewek, Postaw, Mulaczysko, Omułówek, Czarne k. Bryzgla, Czarne k. Gawrych Rudy) zajmujących łączną powierzchnię 2523 ha, co stanowi aż 90% całkowitej powierzchni jezior Parku. Sezon turystyczny na wodach WPN-u trwa od maja do końca października. Wszystkie wody Parku stanowią tzw. “strefę ciszy”, czyli nie można tu używać napędu spalinowego. Można pływać na: kajakach, rowerach wodnych, łodziach wiosłowych, jachtach.

Noclegi nad jeziorem Wigry w Starym Folwarku są idealnym miejscem wypoczynku.

Atrakcje, które warto zobaczyć i skorzystać w Wigierskim Parku Narodowym:

  • Klasztor w Wigrach – pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach na półwyspie otoczonym przez jezioro Wigry stanowi dzisiaj najbardziej popularne miejsce na Suwalszczyźnie.
  • Muzeum Wigier w Starym Folwarku – w tym muzealnym budynku, gdzie dawniej mieściła się stacja hydrobiologiczna jest prezentowanych wiele multimediów, które umożliwiają poznanie jeziora Wigry i okolic.
  • Kolejka Wąskotorowa w Płocicznie – trasy kolejką po odcinku Puszczy Augustowskiej.
  • Rejsy łodzią „Leptodora” – jest to motorowa łódź, która zabiera swoich pasażerów na wycieczki przyrodnicze i edukacyjne po wodnych ścieżkach jeziora Wigry. Jest to niebywała atrakcja Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Szklane okna umieszczone w podłożu łodzi umożliwiają nam obserwację żyjątek wodnych oraz roślinności Wigier.
  • Wystawy – Wystawa przyrodnicza „Nad Wigrami”, etnograficzna „Ocalić od zapomnienia” w Krzywem oraz wystawa „Historia i tradycje rybactwa nad Wigrami” w Czerwonym Folwarku.
  • Jeziora – jeziora po których można pływać: Wigry, Pierty, Postaw, Leszczewek, Omułówek, Mulaczysko, Czarne koło Bryzgla, Czarne koło Gawrych Rudy oraz rzeka Czarna Hańcza.
  • Ścieżki edukacyjne Wigierskiego Parku Narodowego – leśne przechadzki po Wigierskim Parku Narodowym są bardzo lubiane przez turystów pieszych oraz rowerzystów. Każda ścieżka inaczej się nazywa: „Płazy”, „Suchary”, „Las” – przystosowana dla osób niepełnosprawnych, „Jeziora”, „Puszcza”, „Samle”. Na każdej ścieżce jest tablica oraz kładki i punkty widokowe. Łączą się one ze szlakami turystycznymi wiodąc przez najbardziej godne uwagi tereny Parku.
  • Rejsy statkiem Kameduła po jeziorze Wigry po jeziorze Wigry – Rejsy statkiem odbywają się od maja do września każdego roku. Statek pływa trasą papieską, czyli szlakiem wodnym, którym w 1999 roku płynął podczas swojej pielgrzymki papież Jan Paweł II.
  • Spływy kajakowe Czarną Hańczą – Rzeka Czarna Hańcza to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce a na pewno Suwalszczyźnie. Warto się o tym przekonać i wybrać się na spływ wielodniowy a jeżeli mamy mniej czasu to warto przepłynąć wybierając jeden z kilku etapów oferowanych spływów jednodniowych: I wariant: Stary Folwark, Wigry – Maćkowa Ruda, Wysoki Most, II wariant Wysoki Most – Głęboki Bród/Frącki, III wariant: Frącki – Rygol, Mikaszówka. I i II wariant są to spływy przebiegające przez tereny Wigierskiego Parku Narodowego. Jest to Papieski Szlak Kajakowym, którym kiedyś pływał Karol Wojtyła. Spływ kajakowy Czarną Hańczą jest obowiązkową atrakcją i formą spędzania wakacji na Suwalszczyźnie. 
  • Liczne szlaki piesze i rowerowe na terenie parku z najpiękniejszym szlakiem dookoła Wigier.