Jest najpopularniejszym zabytkiem i najbardziej znanym miejscem na Suwalszczyźnie. Klasztor znajduje się na półwyspie w otoczeniu jeziora Wigry na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Klasztor został założony przez kamedułów w XVII wieku.
Będąc w Wigrach turyści mogą zwiedzić: klasztor, wysłuchać opowieści o nim, krypty znajdujące się w nim, Apartamenty Papieskie, w których nocował Jan Paweł II., wejść na wieżę zegarową, z której rozpościera się widok z góry na cały klasztor oraz jezioro Wigry, zobaczyć eremy pokamedulskie, celę pokamedulską i wiele innych ciekawych miejsc. Na terenie klasztoru znajduje się ogród z drewnianymi rzeźbami, przystań wodna. W pobliżu klasztoru znajduje się drewniana platforma widokowa z widokiem na jezioro Wigry i klasztor (za kamiennym pomnikiem, w miejscu, którym lądował samolot podczas pielgrzymki).
W sezonie letnim odbywają się w Wigrach m.in. nocne zwiedzania „Śladami Kamedułów” z przewodnikiem, festiwal organowy.
W Wigrach rozpoczyna się wiele spływów Czarną Hańczą oraz odbywają się rejsy statkiem. Będąc w Wigrach można również przespacerować się na drewniany mostek, pod którym przepływają kajakarze podczas spływu Czarną Hańczą. Idąc jeszcze dalej można zwiedzić wystawę rybacką w Czerwonym Folwarku.
To jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce i jedno z głównych atrakcji Wigierskiego Parku Narodowego.
Jezioro Wigry ma powierzchnię około 21,2 km². Jezioro Wigry otoczone jest malowniczymi lasami i pagórkami, które tworzą urokliwe krajobrazy. Na jeziorze znajduje się również wiele małych wysepek, które są ostoją dla ptaków i innych zwierząt.
Jezioro Wigry oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Można tu uprawiać żeglarstwo, kajakarstwo, wędkarstwo, pływanie i windsurfing. Wypożyczalnie sprzętu wodnego są dostępne w wielu miejscach.
Na północnym brzegu jeziora Wigry znajduje się zabytkowy Klasztor w Wigry.
Jezioro Wigry jest popularnym miejscem zarówno dla miłośników sportów wodnych, jak i dla osób poszukujących spokoju i pięknych krajobrazów. Jego malownicze brzegi, unikalna flora i fauna przyciągają turystów z całego kraju i zagranicy.
Do uprawiania turystyki wodnej na terenie Wigierskiego Parku Narodowego udostępnione jest 8 jezior (Wigry, Pierty, Leszczewek, Postaw, Mulaczysko, Omułówek, Czarne k. Bryzgla, Czarne k. Gawrych Rudy) zajmujących łączną powierzchnię 2523 ha, co stanowi aż 90 % całkowitej powierzchni jezior parku. Większość wymienionych jezior jest połączona wodami z jeziorem Wigry. Sezon turystyczny na wodach trwa od maja do końca października. Wszystkie wody na terenie parku stanowią tzw. “strefę ciszy”, czyli nie można tu używać napędu spalinowego. Można pływać na: kajakach, rowerach wodnych, łodziach wiosłowych, jachtach.
Wokół jeziora Wigry, biegnie zielony szlak rowerowy. Szlak im. Antoniego Patli jest głównym i najchętniej odwiedzanym szlakiem Wigierskiego Parku Narodowego. Ukazuje całe piękno krajobrazu. Liczy 45.5km. Przebiega przez: Stary Folwark – Cimochowizna – Kładka na Czarnej Hańczy – Słupie – Gawrych Ruda – Binduga – Powały – Bartny Dół – Bryzgiel – Krusznik – Zakąty – Czerwony Krzyż – Piaski – Mikołajewo – Rosochaty Róg – Czerwony Folwark – Wigry – Magdalenowo – Tartak – Stary Folwark. Na trasie znajduje się mnóstwo punktów widokowych, kładek, są wieże widokowe, plaże.
Szczegółowy opis szlaku i źródło mapy: szlak wokół jeziora Wigry
Noclegi nad jeziorem Wigry w Starym Folwarku są idealnym miejscem wypoczynku.
Pokoje Na Szlaku © 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone